Magyaros gombaleves, kacsazsíron pirított zöldségekkel és vajgaluskával

A jó gombás ételnek egyetlen egy titka van: ne féljünk rendesen odapörkölni a gombának! Ha bátor vagy és erre az egy apró részletre odafigyelsz isteni gombaízű lesz az a gombaleves is, amit most ajánlok elkészítésre!

magyaros gombaleves, kacsaszíron pirított zöldségekkel és vajgaluskával

Magyaros gombaleves, kacsazsíron pirított zöldségekkel és vajgaluskával

magyaros gombaleves, kacsaszíron pirított zöldségekkel és vajgaluskával
homokóra

Elkészítési idő:

30 perc

mennyiség icon

Mennyiség:

2 fő

kategória icon

Kategória:

leves

Milyen hozzávalókra van szükséged?

Hozzávalók a gombaleveshez:
  • 150g csiperkegomba
  • 2-3 evőkanál kacsazsír
  • 1 darab közepes sárgarépa
  • 1 darab közepes fehérrépa
  • 1 fej közepes vöröshagyma
  • 1 kis gerezd fokhagyma
  • 2 kiskanál pirospaprika
  • ízlés szerint só, bors
  • 2 evőkanál finomliszt
  • 2-3 evőkanál tejföl a habaráshoz
Hozzávalók a vajgaluskához:
  • 30g olvasztott vaj
  • 1 darab tojás
  • csipet só
  • 60g finomliszt
  • 10g búzadara

Hogyan tudod elkészíteni?

A leves elkészítése:
1

A gombát alaposan mossuk meg bő vízben majd anélkül, hogy eltávolítanánk és külön szeletelnénk fel a tönkjét és kalapját, hosszanti irányba - párhuzamosan a tönkjével - körülbelül fél centi darabokra szeleteljük fel. Csinos kis gomba formájú szeleteket fogunk kapni. A gombát mindig vastagabb szeletekre vágom, mert szeretem ha van mit harapni a levesben.

2

Vágjuk finomra a vöröshagymát, a sárga- és a fehérrépát hámozzuk meg és szeleteljük fel körülbelül 1cm-es karikákra.

3

Kezdjük el a gombát magas hőfokon megpirítani a kacsazsíron. Érdemes több részletben elvégezni ezt a műveletet, mert ha túl sokat akarunk pirítani egyszerre akkor inkább párolódna ahelyett, hogy pirulna és a gomba esetében létfontosságú, hogy kapjon egy kis pörzsanyagot. Ettől lesz olyan finom, intenzív gomba ízű a levesünk.

4

Ha az utolsó megpirított adag gombát is kiszedtük egy külön tányérra, mehet a lábosba a sárga- és fehérrépa és ezt is pirítani kezdjük.

5

Ha enyhén megpirultak, rádobjuk a finomra vágott hagymát, a lángot lejjebb vesszük, sózzuk, borsozzuk és elkezdjük az egészet megdinsztelni. Ha nagyon pirulna akkor egy nagyon kevés vizet is adhatunk hozzá. Keverés helyett ilyenkor már inkább rázogatni szoktam, hogy a répákat ne törjem össze. A cél, hogy a hagyma megpuhuljon. Mielőtt elérnénk ezt az állagot, rádobjuk az átnyomott fokhagymát is és beletesszük a megpirított gombaszeleteket is.

6

Megszórjuk pirospaprikával és az egészet felengedjük vízzel. Magas lángon az egészet felforraljuk, majd takarékra vesszük és így főzzük tovább, amíg a zöldségek megpuhulnak. Ez maximum nálam még körülbelül 10 percig szokott tartani. Érdemes kóstolgatni.

7

Amikor a zöldségek már majdnem puhák, egy külön tálba készítsük el a habarást. Egy habverő segítségével keverjük egyneműre a lisztet a tejföllel és egy merőkanál segítségével merjünk egy-két merőkanálnyi folyadékot a levesből, majd egy szűrő segítségével az egész habarást adjuk hozzá a leveshez. Keverjük meg és takaréklángon főzzük még tovább néhány percet.

8

Az utolsó néhány percben adjuk hozzá a kívánt mennyiségű, megfőtt galuskát is a leveshez.

9

Tálalás során díszítsük meg a levesünket egy-két kanál, simára kevert tejföllel és szórjuk meg petrezselyemmel.

A vajgaluska elkészítése:
1

Egy keverőtálba egy villa segítségével verjük fel a megsózott tojást.

2

A vajat olvasszuk meg egy kicsit és adjuk hozzá a villával folyamatosan kevergetett tojáshoz. A vajat én egy kis tálba mikróba szoktam gyorsan a kívánt állagúra olvasztani.

3

Amikor a vajat elvegyítettük a tojással, adjuk hozzá a lisztet és keverjük simára és adjuk hozzá a búzadarát is. Ekkor már elég csak elnagyoltan átkeverni.

4

Egy külön lábasba forraljuk fel 1-2 liter sós vizet.

5

A tésztát egy kiskanál segítségével szaggassuk bele a forrásban lévő vízbe. A víz ne zubogjon, elég ha gyöngyözik. Főzés során a galuskák megnőnek, ezért én a legkisebb kanállal szoktam 2-3 cm-es darabokra szaggatni. A művelet során mindig mártogassuk bele a kanalat forrásba lévő vízbe, mert így nem fog a galuska a kanálra tapadni.

6

Amikor a galuska feljött a víz tetejére, elkészült. Szűrjük le óvatosan.

hashtag icon

Kulcsszavak:

ebéd, könnyű, leves, vegetáriánus, gomba

Gyakran Ismételt kérdések

Habarás helyett készíthetek rántást?

Természetesen, az egyszerű zöldbablevesnél alkalmazott mennyiségekkel és technikával ugyanolyan jól működik a rántás is.

Vajgaluska helyett levestésztával is elkészíthetem?

Természetesen! Sőt, ha éppen olyan periódusban vagyok, amikor jobban figyelek az étkezésemre, akkor sokszor tészta nélkül készítem a leveseket, csak a lé és sok-sok zöldség. Ilyenkor tészta vagy galuska helyett másfél-kétszeres mennyiségű zöldséget szoktam felhasználni. De ha már tésztát kellene ajánlanom ehhez a leveshez, akkor én az eperlevelet választanám.

Még több recept →