A pástétom nem csak libámájból és kacsámájból készíthető el, ugyanúgy csodás lesz, ha csirkemájból készíted. A titok a krémesítésben rejlik, amiben most a tejszín lesz a nagy segítség. A méztől, kakukkfűtől és a tokai aszútól lesz igazán különleges íze.
Hasznos tipp: Tokai aszú helyett, provance-i fűszerezéssel és egy felkockázott almával együtt is megsüthetjük és egy egészen más ízesítés kapunk, de a májat akár kedvünk szerint variálhatjuk fűszerekkel, ízesítésekkel.
A csirkemájat tisztítsuk meg az inaktól, erektől amennyire lehet és vágjuk fel egyforma darabokra. Minél szebben sikerül megtisztítanunk a végeredmény annál krémesebb lesz. A feldarabolásnál figyeljünk rá, hogy ne legyen túl kicsi, mert azt nagyon könnyű túlsütni. Én általában egy májat harmadolni szoktam. Ha túlsütjük akkor a végeredmény kesernyés lesz, az állaga pedig nem lesz finom, krémes. A cél az átsütött, de még krémes állag megőrzése.
Hevítsünk fel egy kicsi kacsa- vagy libazsírt és dobjuk rá az apró kockára felaprított vöröshagymát. Pirítsuk így közepes hőfokon, amíg a hagyma szép üvegesre, krémesre párolódik. Hogy könnyebben párolódjon a hagyma tehetünk rá egy nagyon kicsi sót.
Amikor a hagyma szépen összeesett, hozzátehetjük az előkészített májat. Vigyázzunk, ne süssük túl, mert akkor megkeményedik. Krémes állagot kell kapnunk. Szórjuk rá a kakukkfüvet és sózzuk borsozzuk meg ízlés szerint. Lassan, körülbelül 10-12 perc alatt pirítsuk le. Mielőtt teljesen elkészülne, adjuk hozzá a tokai aszút is.
Amikor szép krémes állagot kaptunk, hozzátehetjük a tejszínt is. Főzzük össze körülbelül 2 perc alatt.
Húzzuk le a tűzről, adjuk hozzá a mézet, keverjünk rajta még egyet és hűtsük ki teljesen a keveréket.
Amikor kihült, mehet bele egy krémes aprítóba, ami segítségével szép egynemű krémet kell kapnunk.
Állítsuk be a krémességet jéghideg zsír hozzáadásával.
Csatos üvegbe töltjük és a tetejére olvasztott vajat vagy zsírt csorgatunk. 5-6 órára vagy akár egész éjszakára hűtőbe tesszük és lehűtjük.
Ropogós, meleg piritóssal az igazi!
Természetesen ezt is kedvedre variálhatod! A klasszikus májpástétom brandyvel készül, de érdemes egy próbát tenni sherryvel is, hiszen az ital édessége jól illik a májhoz.
Mivel semmilyen tartósítószert nem tartalmaz, tároljuk légmentes edényben, de még így is érdemes 2-4 napon belül elfogyasztani. Növelhetjük az eltarthatóságát, ha a lehűtést követően olvasztott vajat, kacsa- vagy libazsírt csorgatunk a tetejére és így zárjuk le még jobban.
Hasznos tipp: Tálalhatod ropogós piritóssal de kicsit megpirított kaláccsal is mennyei. Tálalhatsz hozzá savanyúságot, vagy a bátrabb, édesebb ízek kedvelőinek valamilyen piros gyümölcsből lekvárt, gyümölcsragut is.